Amputasyon

Amputasyon, çocuk diş hekimliğinde çürük süt dişleri için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Halk arasında küçük kanal tedavisi veya çocuk kanalı olarak bilinir. Çürük süt dişi kalıcı dişler çıkana kadar ağızda tutabilmek için yapılan bir tedavi yöntemidir. Çürüğün çok ileri olduğu durumlarda uygulanır.

Dişte bulunan çürüğün dişi besleyen damarlara ve sinirlere kadar ulaşması durumunda amputasyon tedavisi yapılmaktadır.

Amputasyon tedavisinde, dişteki çürük kısım temizlenmekte, diş bakterilerden arındırılmakta; fakat kanal tedavisinden farklı olarak damar ve sinirler kök apikaline kadar çıkarılıp temizlenmemekte. Böylece dişin canlılığını koruma amaçlanmaktadır.

Yapılan işlem kısaca çürüyen süt dişinin, çürük kolonizasyonunun dişin içinde bulunan pulpa dokusuna çok yaklaştığı veya geldiği durumlarda amputasyon uygulanır. Çürük tamamen temizlenir ve dişin içinde bulunan damar-sinir paketlerinin olduğu pulpa dokusuna girilir. Çürük ilerleyip burayı enfekte ettiği için burada bulunan damar-sinir paketi alınır. Kanal içlerine ise çok az olacak şekilde ( eğer enfeksiyon bulgusu var ise ) yine anı şekilde girilip temizlenir. Amputasyon işleminin amacı alttan gelen daimi dişin efekte olmamasını sağlamak ve onu korumaktır. Bu şekilde bu alan temizlendikten sonra özel medikal ilaçlar ile doldurulup üstü daimi dolgu ile kapatılır. Bu şekilde de daimi diş çıkana kadar süt dişi korunmuş olunup erken kaybedilmesini, erken çekilmesinin önüne geçilmiş olunur. Bu şekilde erken kaybedilmiş süt dişlerinden dolayı bir çok çocuk daimi dişlerinin eğri çıkmasından dolayı tel tedavisi görmek zorunda kalmakta. Bu sorunu da daha en baştan kesip daha sağlıklı ve düzgün daimi dişlerin ağız içerisinde yerleşmesine olanak sağlamaktadır kısaca amputasyon tedavisi.

Genellikle çoğu pedodontik işlemlerde olduğu gibi bu işlemin de zararlı olduğu veya gereksiz olduğu ile alakalı bir çok söylenti gezmektedir. Az çok bahsettiğimiz gibi bu tedavi kesinlikle zararlı bir tedavi olmayıp tam tersine çocuğunuzun ileride ömür boyu taşıyacağı daimi dişlerini korumak amaçlı yapılan bir işlemdir. Oluşabilecek eğriliklerin önüne geçen bir işlemdir. Bu konuda bu sebeple uzman hekimlerimize güvenmenizi istemekteyiz. Tek amaç hastaların ağrısız, problemsiz, onun için en iyisini planlayıp bu yolda tedavilerimize devam etmektir.

Yapılacak işlemler endikasyona göre değişiklik gösterebilmekte ve ilgili tedavi teknikleri, prensipleri vakaya göre değişiklik gösterebilmekte. Bu planlamada aileye de bilgi verilmekte ve hekim-hasta ilişkisi ailenin de bilgisi dahilinde en sağlıklı şekilde ilerletilmektedir. İmpla