Zirkonyum Destekli Porselen Kron

Zirkonyum Destekli Porselen Kron

Zirkonyum Destekli Porselen Kron; Genel olarak estetik görünüm için en önemli kriter, kullanılan materyalin ışık geçirgenliğidir. Günümüzde de estetik beklentilerin artması, kullanılan tekniklerin gelişmesi ve yeni yapılan bilimsel araştırmalar ile farklı materyallerin kullanımına geçilmiştir. Bu durumun sonucunda zirkonyuma yönelim ışık geçirgenliği, estetik, ve sağlamlık açılarından artmıştır.

Zirkonyum alt yapılı porselen dişler estetik olarak başarılı sonuçlar vermekle beraber fonksiyonel olarak da oldukça başarılı bir kullanım sağlamaktadır. Tedavi sürecinde yer alan dişlerin uygun boyutlarda aşındırılması, karşı dişlerle uyumunun ayarlanması, provalar metal altyapılı protetik uygulamalar ile benzerlik göstermektedir.

İlk uygulanmaya başlandığı zamanlarda genel olarak tek diş kaplamalar, sadece ön bölge dişler için önerilirken zirkonyum teknolojisinin gelişmesi neticesinde günümüzde bütün ağız uygulamalarında uygun şartlar altında uygulanabilmektedir. Bir çok köprü uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Süre olarak metal alt yapılı kron uygulamaları ile benzer süreler gerektirmektedir. Metal alt yapı alaşımı içeriğindeki herhangi bir elemente alerjisi bulunan bireylerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu alerjilerden en çok nikel alerjisi karşımıza çıkmaktadır. Zirkonyum üretim tekniklerindeki süreçler ve zirkonyum materyalinin üzerinde yapılan uygulamalar nedeniyle maliyetleri hala metal alt yapılı kronlara göre daha yüksektir.

Tüm bölgelerde endikasyonu vardır.
Metal alt yapılı kaplamalara kıyasla ışık geçirgenliği daha fazladır ve bunun da etkisi ile daha estetiktir. Metal alerjisi olan hastalarda tercih edilir.

Ne kadar Doğal bir görünüm?

Zirkonyum Destekli Porselen Kron, günümüz estetik diş hekimliği uygulamaları içerisinde yer alan çeşitli malzemeden bir tanesidir. Estetik uygulamalarda dişrengini taklit yeteneği, ışık geçirgenliği sayesinde daha canlı ve doğal bir görünüm sunması nedeni ile sıklıkla tercih sebebidir.