Dolgu Tedavisi

Dolgu Tedavisi; Çürük ve aşınma sebebiyle zarar görmüş, yapısal bütünlüğünü ve fonksiyonunu kaybetmiş bir dişe, çürümüş veya bozulmuş dokuların dişten uzaklaştırılarak yeniden fonksiyon ve görüntüsünün kazandırılması işlemine denir.

Kusursuz bir gülüşe sahip olmak isteyen bireyler tarafından tercih edilen estetik dolgular, ön dişlerde olduğu kadar artık arka dişlerde de kullanılmaktadır. Dişlerdeki çürüklerin tedavisinde eskiden koyu renkli olan ve estetik açıdan hoş durmayan amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Günümüzde bunların yerine dişlerle aynı renge sahip kompozit dolgular tercih edilmektedir.

Kompozit dolgular eskiden sadece ön dişlerde tercih edilmesine karşın ilerleyen teknoloji ile birlikte çiğnemeye dayanıklı son derece sağlam kompozit dolgular elde edilmeye başlanmış ve artık tüm dişlerde kullanılmaya uygun hale getirilmiştir. Estetik dolgu malzemesi olarak kullanılan kompozit reçine, içerisinde silikon dioksit içeren plastik karışımdır.

Halk arasında beyaz dolgu olarak isimlendirilen kompozit dolgu, hamur kıvamında iken dişlere doldurulur ve halojen ya da LED ışıkla ışınlanmak suretiyle sertleştirilir. Diş dokusuna kimyasal olarak bağlandığından basınç ve aşınmaya son derece dayanıklıdır. Kompozit dolgular sadece dolgu amacıyla değil dişlerdeki estetik kusurları düzeltmek için de kullanılmaktadır.

Dolgu Tedavisi Avantajları?

  • Aynı seansta çok sayıda dişe uygulanabilmekte ve tedavi tek seansta tamamlanabilmektedir.
  • Rengi kişinin doğal diş rengine göre ayarlanabildiğinden son derece estetik bir görünüm sunar.
  • Tedavi bittiğinde hastanın hemen kullanıma geçebilmesi.
  • Doğal diş dokuları ile kimyasal olarak bağlandığı için oldukça dayanıklı, estetik ve eski tip amalgam dolgulara kıyasla dolgu kenarlarının çürüme ihtimali çok daha az.

Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Estetik dolgu, dolgu gereksinimi olan tüm durumlarda kullanılabilmekte. Dişlerde oluşan kırık, çatlak, çürük, aşınma, estetik değişiklik amaçlı gibi bir çok etken sonucunda uygulanabilmektedir.

 

Yorum Yazın

Your email address will not be published.