Çene Kırıkları

çene kırıkları

Düşme, trafik kazası ya da iş kazaları sonucunda meydana gelen çene kırıkları, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen ve acil tedavi gerektiren sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Çene kırıklarının belirtileri arasında ağrı, şişlik, çiğnemede zorluk ve ağızda görülen kanamalar olabilmektedir. Bölgeye göre değişkenlik gösteren çene kırıkları, üst çenede meydana geldiği takdirde yüzde de şişme görülebilir.

Ameliyat gerektirmeyen çene kırığı durumlarında, ağız içinden gerçekleştirilen kesi ile ulaşılan kırık bölgesinde titanyum plaklar ya da vidalar ile tedavi uygulanabilir. Ayrıca eriyebilen plak ve vidalar da tercih edilebilmektedir. Dişlere ve çeneye uygulanan teller ile çenenin stabilizasyonu sağlanabilir. Hastanın vücudundan alınan kemik dokusu ya da hazır kemik tozu ile eksik kemik dokusunun tamamlanmasına yardımcı olunabilir. Çok parçalı kırık durumlarında ya da yanlış kaynama gibi olumsuz durumlarda detaylı bir tedavi sürecinin gerektiği unutulmamalıdır.

İyileşme için genel bir süre vermek bu tarz vakalar için pek mantıklı değildir. Bir çok etkenden sebep oldukça değişkenlik göstermektedir.

Çene kırığı gerçekleşen hasarın boyutuna göre farklı müdahaleler gerektirebilir. Diş kayıpları durumlarında eksik dişlerin tamamlanması ya da ciltte meydana gelen yaralanmalarda bazen dikişli tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bazı durumlarda hastanın yüzünde iz kalmaması için estetik uygulama gerekebilir. Bu konuda uzman doktorun yönlendirmesi ile sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür. Öte yandan rezorbe olan sütur mayeryali de tercih edilebilmektedir.

Bu tarz kırıklarda oldukça farklı kombinasyonlar mevcuttur. Genel bir bilgilendirme yapılmış olsa da yapılacak işlemler detaylı bir muayene ve planlama sonrasında yapılmaktadır. Tek bir hekim değil, ortodonti uzmanı, protez uzmanı, çene cerrahisi uzmanı, estetik cerrah gibi birden fazla uzman hekimin kombine planlaması ile tedaviye başlanır ve işlemlere beraber devam edilir. Kontrol randevuları sık sık verilir ve kontrol seviyesi en yüksek düzeyde olacak şekilde tedavinin en doğru ve planlanan şekilde bitirilmesi esastır.