Pembe Estetik

Pembe Estetik

Pembe Estetik; Diş etlerinde seviye farklılıkları ya da asimetrik bir duruş söz konusu ise gerçekleştirilen tedavi ile hastanın yeniden estetik bir görünüme kavuşturulmasını sağlayan dişler ve diş etleri arasındaki uyuma denir. Pembe estetiğin elde edilebilmesi için diş etlerinin sağlıklı olması ya da sağlığına kavuşturulması gerekir.

Pembe estetik olarak adlandırılan diş eti estetiğinin sağlanabilmesi, farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmasına neden olabilir. Gereğinden fazla büyümüş diş etleri ile fazlasıyla çekilmiş diş etlerinin aynı tedavi yöntemiyle sağlıklı bir görünüme kavuşturulması mümkün değildir. Bazı durumlarda diş etlerinin sağlıklı bir görünüm kazanabilmesi için dişlere de kesme ya da uzatma gibi ufak dokunuşlar yapılması gerekebilir. İhtiyaç duyulan tüm bu parametreler hep birlikte değerlendirildiği takdirde estetik bir görünüme ulaşılacağı unutulmamalıdır.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Uzman hekim, hastanın dişlerini saran kemik ve diş eti seviyesi ölçer. Simetrik olarak diş etlerinin dişlere uygun görünümde olup olmadığına karar verir. Uzman diş hekimi tarafından uygulanan işlemler sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Gerekli görülen tedavi türüne göre eğer ihtiyaç varsa bölgesel anestezi uygulanabilir. Eğer diş etleri ile birlikte diş çevresindeki kemiğe de işlem yapmak gerekiyorsa bu durumda Flap adı verilen operasyon uygulanabilir. Flap operasyonuyla, dişin çevresindeki diş etinin altında kalmış olan kemik dokuya müdahale edilerek bölge rahatlıkla estetik bir görünüme çekilebilmektedir. Flap uygulaması sırasında da hastanın ağrı ya da acı duyması söz konusu değildir.

Diş Etlerim Estetik Görünüme Ne Zaman Kavuşur?

Hastanın ihtiyaç duyduğu estetik diş eti görünümü için uzman diş hekiminin belirlediği tedavinin türü, pembe estetik tedavi süresini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Ancak yine de pembe estetik tedavisinin, uzun zaman almayan diş tedavileri arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Zaman zaman yan tedaviler gerektiği için ortaya çıkan duruma göre bu süre değişkenlik de gösterebilir. Bazen bir seansta pembe estetik elde edilebildiği gibi, bazen de 2-3 seans gerekebilir. İyileşme süreci ise uygulanan işleme göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, en uzun sürede iyileşmesi beklenen cerrahi işlem sonrasında bile 20 güne kadar iyileşme mümkün olabilmektedir.