Çene Tümörleri

çene tümörleri

Çene tümörleri ağız boşluğunda görülen içinde sıvı ya da yarı sıvı materyal bulunan, dışı ise yumuşak doku ile çevrili patolojik oluşumlardır. Bu oluşumlar iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Kötü huylu olanlar doğrudan ağzın herhangi bir dokusundan kaynaklanabileceği gibi diğer organlardaki kanserin metastaz yapması sonucu da ortaya çıkabilir. İyi huylu tümörler ise kişinin yüzünde estetik ve fonksiyonel bozuklulara yol açabilir.

Çene tümörleri, sinsi bir hastalıktır veilk aşamada genellikle semptom gözlenmez. Bu yüzden de birçok kişi hastalığın ilerleyen aşamalarında doktora başvurur. Geç kalınmış teşhislerde ise çene kemiklerinde büyük boyutlara varan, geri dönülmez tahribatlar oluşabilir. Düzenli olarak diş hekimi kontrolüne giden kişilerde risk en aza iner.

Çene tümörlerinin bilinen birçok sebebi bulunur. Hatalı yapılmış kron köprü protezleri, alkol, sigara, aşırı çürüyerek tahrip olmuş diş kronları, yüksek miktarda güneş ışığına maruz kalmak, vitamin eksiklikleri, dikkat edilmeyen ağız hijyeni bunlardan bazılarıdır. Ayrıca cinsel yolla taşınan bazı virüslerin de çene tümörüne sebep olduğu saptanmıştır.

Çene Tümörleri Tedavisi

Çene Tümörü tedavisi için birkaç yöntem bulunur. Öncelikle tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu anlamak için patolojik inceleme yapılması gerekir. Bu incelemenin ardından çıkan sonuçlara göre tedavi yöntemi ve izlenecek yol belirlenir. Çıkan sonuca görecerrahi müdahale gerekebilir.

Eğer tümör iyi huyluysa ameliyat ile kesin tedavi mümkün olabilir ve bu tür ameliyatlarda genellikle olumlu sonuç alınır. İyi huylu tümör çene kemiğinde tahribata yol açtıysa özel olarak uygulanan bazı materyallerle ya da vücudun başka bir yerinden alınan kemikle tahribatın sonuçları giderilmeye, yüz için estetik bir görüntü sağlanmaya çalışılır.

Tümörün kötü huylu olması ya da ileri evrelere geçilmiş olması durumunda farklı tedavi yöntemlerine başvurulur. Tedavi yöntemi seçilirken doktorların hastalıkla ilgili tespitleri, hangi dokulara yayıldığı, vücutta ne gibi hasarlara yol açtığı gibi kriterler değerlendirilir.

Eğer kötü huylu tümör büyümemiş ve çevre dokulara yayılmamışsa, cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapi gibi birçok işlemin aynı anda uygulanacağı ve çok sayıda uzmanlık alanı gerektiren bir tedavi sürecine ihtiyaç duyulur.

Çene tümörü ameliyatından önce gerekli tespitler yapılarak tümörün boyutu ve yeri tam olarak saptanır, olası riskler hesaplanır ve gerekli önlemler alınarak ameliyata başlanır.