Tel Tedavisi

tel tedavisi

Ortodontik Tel Tedavisi diş çapraşıklığı veya çenelerin iskeletsel olarak anormal pozisyonlarda olduğu vakalarda, dişleri ve çenelerin ortopedik olarak düzgün ark formuna getirilmesinde tel tedavisi veya çeşitli apareyler kullanılarak yapılan tedavilerdir.

Diş teli tedavisi kimlere yapılır?
Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) her yaş grubundan hastaya yapılabilmektedir. Genellikle halk arasında yalnızca gençlerin ve çocukların bu tedaviden faydalanabileceğine dair yanlış bir inanış mevcut olsa da aslında insan hayatının her döneminde ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Yalnızca bazı iskeletsel bozuklukların eşlik ettiği durumlarda, kemik gelişimi tamamlanan hastalarda ”ortognatik cerrahi” adı verilen cerrahi işlemlerden de faydalanmak gerekebilmektedir.

Tel takılmasındaki amaç dişleri olması gereken ark formuna getirmek ve uygun bir kapanış ilişkisinin olmasını sağlamaktır.

Tel tedavisine alternatif olarak şeffaf plaklar ile de belli başlı çapraşıklıklar düzeltilebilmektedir. Şeffaf plakların kullanım endikasyonları elbette vakaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedaviler, ortodontist tarafından planlanmakta ve en uygun tedaviye en uygun planlama ile hastaların bilgisi dahilinde tamamlanmaktadır.