Fissür Örtücü

Fissür örtücü, dişlerin uzun süre çürümeden ağız içinde kalması amacıyla yapılan koruyucu bir tedavi şeklidir. Ülkemizde gereken düzeyde yapılmamasına karşın gelişmiş ülkelerde fissür örtücü uygulamaları çok yaygın olup, yapmayan hastalara sigortada mahrumiyetler bile söz konusudur.

Çocuklarınıza 6 yaşından itibaren fissür örtücü yapılabileceğini ve bu yapılan tedavi sayesinde 20 yaşlarına kadar düzenli kontrolleri yapılırsa dişlerinin çürümeyeceğini unutmamak gerekir.

Azı dişlerinin mineleri özellikle ağız ortamı ile ilk buluştukları zamanda son sertliğine tam ulaşmamış olup çürük oluşumuna açıktırlar.

Bu dönemde gerek dişlerin çürük oluşumuna yatkınlığı gerekse çocukların arka taraflarda kalan dişleri iyi fırçalayabilme becerilerinin yeterli olmaması sebebiyle diş yüzeyindeki çatlakların kapatılması ve dişin besinle temasının kesilmesi çürük oluşumunu önlemek adına büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Uygulama sırasında çiğneme bölgesindeki oluk ve çatlaklar diş yüzeyinde herhangi bir zarar verilmeden akışkan bir materyal ile ince bir katman şeklinde doldurulur.İşlem süresi 1 diş için ortalama 2-3 dk arasında değişmektedir. Faydasına bakıldığı zaman fissür örtücüler, ciddi anlamda çocukların daimi dişlerini daha uzun seneler korumak ve ileri yaşlarda yaptıracağı tedavilerin daha da ileri senelere ötelenmesinde çok önemli bir tedavi olmaktadır.

Fissür örtücüler diş gelişimini tamamladıktan sonra yapılabilir. Süt dişlerinin gelişiminin tamamlanması 3 yaş dolaylarında olur. 3 yaşından sonra fissür örtücü uygulamalarına başlanabilir.

Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye yatkın fissürleri kapatıp, mikroorganizmaların bu oluklara girip üremesini ve sonrasında çürük gibi irritan etkenlere dişin maruz kalmasını engelleyen bir koruyucu uygulamadır. İşlem akışkan bir dolgu maddesi ile bir madde kaldırımı yapmadan en derin noktada uygulanması ve polimerize edilmesi ile tamamlanır. Bu sayede çocuğunuzun daimi dişlerinin çürüme ihtimallerini en aza indirgemiş oluruz. Bu uygulamalar 6 ayda bir kontrol edilmelidir.