Porselen Laminate Veneer

Porselen Laminate Veneer, Orta derecede renklenmelerde, dişlerdeki aralıkların kapatılmasında, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesinde, aşınma vakalarında dişten minimal derecede madde kaldırarak yapılan bir porselen uygulamasıdır. Dişlerin sadece ön yüzeylerinden aşındırma yapılır ve ölçü sonrası laboratuvarda hazırlanarak ikinci seansta dişlere uygulanır. Direkt kompozit uygulamalarına göre daha uzun süreli estetik ve dayanıklılığın olması en önemli avantajıdır. Estetik açıdan çok popüler olmasının sebebi hastaların tedavileri sonrasında oldukça tatminkar olarak ayrılmaları ve hep istedikleri gülüşe sahip olmalarıdır.

  • Sigara, çay, kahve gibi etkenlerin, laminate veneerler’i boyaması gibi bir etki söz konusu değildir.
  • Işık geçirgenlikleri fazla oldukları için estetik bir görünüme sahiptirler.
  • Metal altyapı içermezler.
  • Yaprak porselenlerin kalınlığı vakaya göre 0,2 – 0,7 mm arasında gidip gelmektedir.
  • Diş hekimliğinde kullanılan diğer kaplama yöntemlerine göre en ince ve en estetik yöntem olarak kabul görür.
  • Diş preperasyonu gerektirmeden de yaprak porselen uygulanabilmektedir. Ancak bu prosedür için dişlerin anatomik formlarının ve yerlerinin bu prosedüre endike olması gerekmektedir.
  • Renklenmiş dişlerde, dişlerin boyutsal farklılığa sahip olduğu durumlarda, kırılma çatlama gibi çeşitli sorunları olan dişlerde, gülüş tasarımında, diestema kapatma gibi durumlarda başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.
  • Bazı çapraşıklık hallerinde uygulanabilir ancak ileri seviye çapraşıklık durumlarında endike değildir.
  • Işık geçirgenliği oldukça fazla olduğu için başarılı estetik sonuçlar verebilmektedir.
  • Ön grup dişlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Tedavi Süresi ?
Porselen lamina tedavi süresi diğer sabit veneerlere kıyasla daha kısa sürede tamamlanabilir. Ortalama 2-3 seans süren işlemler 1 hafta içerisinde tamamlanabilmektedir. İşlem görecek diş sayısı arttıkça seans sayıları da artım gösterebilmektedir. Ancak kesin bir gün sayısı vermek doğru olmayıp, vakaya göre durum değişiklik gösterebilmekte ve en doğru tedavi prosedürü ne kadar sürmekte ise acele etmeye çalışılmadan tedavi tamamlanmaktadır.

Lamina tedavileri estetik tedavilerdir ve başarının maksimum olmasında bazı faktörlere dayanır. Hastaların beklentilerini direkt olarak ve açık bir şekilde ilgili hekim ile paylaşması, beklentilerini açıkça ifade etmesi tedavinin daha tatminkar bir şekilde tamamlanması ile bitecektir. Bu hususlar oldukça önemlidir.